Yorgunluktan Kurtulmak Mümkün Mü?

PRATİK HAYAT, PRATİK SAĞLIK | | 07 Kasım, 2016 | 2.258 kere okundu

Yorgunluktan Kurtulmak Mümkün Mü?

Havaların iyiden iyiye soğumaya yüz tuttuğu; sonbaharın hızla kapımızı çaldığı şu günlerde, sıkça karşılaştığımız sorunlardan biridir yorgunluk…

Sizler de şu dönemlerde “İşlerimi sürekli erteliyorum”, “Sürekli uyumak istiyorum” gibi şikâyetlerle yakınıyorsanız, yorgunluğun temel belirtilerini taşıyorsunuz demektir…

Daha çok sırt, bel, bacak kasları bölgesinde, güçsüzlük ve hâlsizlik şeklinde kendini gösteren yorgunluğun sadece bedensel kaynaklı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sanıldığının aksine bazen çok fazla hareketsiz kaldığımızda da yorgunluk duyabileceğimizi unutmamak gerekiyor. Uzmanlar; dengeli ve sağlıklı beslenmenin dışına çıkıldığında, tiroit beziyle ilgili çalışma düzensizlikleri yaşandığında, hatta sigaranın fazla içilmesine bağlı olarak da yorgunluğun artabileceğine dikkat çekiyor. Dahası yorgunluğun kronik hâle geldiği durumlarda yeni bilgileri öğrenme ve akılda tutma güçlükleri sık gözlemleniyor.

Ancak alacağınız önlemlerle yorgunluk hissinin üstesinden gelmeniz mümkün… Buna göre; öncelikle metabolizmanızın yavaşlamaması için vücudunuzun susuz kalmaması gerekir. Yeteri kadar karbonhidrat alımı yorgunluktan korunmanızı sağlar.

Kısa ve sık dinlenme aralıklarını tercih ederek çalışma düzeninizi gözden geçirebilirsiniz. Sabah yürüyüşleri ve sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmak da gün içinde yorgunluğunuzu hafifletmeye yardımcı olur. Sonuç olarak yorgunluk, vücudumuzun fiziksel çalışmaya, strese, uykusuzluğa verdiği fizyolojik bir cevaptır diyebiliriz… Eğer hissedilen yorgunluk hâli uzun sürüyorsa sebebinin başka hastalıklar olabileceğini de unutmamak gerekiyor. (Kaynak: Diyanet Aile Dergisi, Kasım 2014)

Paylaşmak Güzeldir

Yorum Yapın