Zorluklarla Mücadelede Etkili Dokuz Adım

BİREYSEL DANIŞMANLIK | | 04 Ocak, 2013 | 43.486 kere okundu

Hayat zıtlıkların bir arada yaşandığı tiyatro sahnesi gibidir. Bu sahnede oyun kimi zaman kolaylık, genişlik ve sevinç içinde, kimi zaman da zorluk, hüzün ve darlık içinde oynanır. Oyuncular hep kolay olanı oynamak ister ama hayat sahnesi buna müsaade etmez. Çünkü bu oyunun ayrılmaz bir parçası da zorluklardır.
Hayat oyununun, zorlu sahnelerini kolay oynayabilmek için zorluklarla mücadelede etkili olan dokuz adımı sizlerle paylaşıyoruz:

1.Kendi gücünü keşfetme
Zorlukları yenmede ve engelleri aşmada asıl güç, kişinin kendisinde saklıdır. Bu gücün farkına varmayanlar hayatta başarılı olamazlar. Kendi gücünün farkına varamayanlar, kendinden dahi korkan cesaretsiz kişilerdir. Böyle kimseler asla başarılı olamazlar ve insanların en mutsuzlarını çoğunlukla bu tipler oluşturur.

2.Korkusuzca ilerleme
İnsanın kendisini yersiz kaygı ve kuşkuların esiri olmaktan kurtarması başarı için ön koşuldur.

3.Zorlukların değerli olduğunu düşünme
Hayat sonsuz zorluklarla mücadeleden ibarettir. Mücadeleden yıldığınız an yaşamanız biter. İnsana her türlü zorlukla mücadele etme gücünün verildiği unutulmamalıdır.

4.Bilgi ile gücünü arttırma
Zorluklara karşı en etkili silah bilgidir. Bilgi, hayat mücadelesinde bizim, en büyük, en sağlam silahımızdır. Bu kalkanı terk ettiğimiz gün derhal yenilir ve yok oluruz!

5.Zamanında karar verme, işleri zamanında yapma
Gecikmiş karar kaybettirir. Yerinde ve zamanında karar vermeyen bir kişi, karşılaştığı fırsatların beklediği fırsatlar olduğunun farkına varamaz. Hayatında bir daha bekli de karşılaşamayacağı önemli fırsatları kaçırır. Bir düşünür şöyle der: ‘Zor işler zamanında yapmamız gerekip de yapamadığımız kolay işlerin birikmesi ile oluşur.

6.Her şeye rağmen sabretme
Zorluklarla mücadelede en iyi zırh sabırdır. Bu zırhı kuşanmış insanın aşamayacağı engel yoktur. Zirveye ulaşmış bütün insanların görünmez zırhının sabır olduğunu unutmayın.

7.Bir bilene sor prensibi
Zorlukları yenmenin birçok yolu vardır. En kestirme olanı ise, bir bilene sorma prensibidir.

8.Yaşadıklarından ders alma
Yaşadıkları sıkıntıları doğru anlayan ve onlardan ders çıkaran kimseler, aynı zorlukları ve benzer sıkıntıları bir daha yaşamazlar.

9.Ümidini devamlı canlı tutmak
Gecenin ardından gündüz nasıl doğuyorsa, unutulmamalıdır ki, her zorluğun ardından pek çok güzellikler ve kolaylıklar vardır. Her halde/durumda ümit içinde olmayı Üstad Necip Fazıl şöyle dile getirir:

Mehmed’im sevinin, başlar yüksekte
Ölsek de sevinin, eve dönsek de
Sanma bu tekerlek kalır tümsekte
Yarın elbet bizim, elbet bizimdir
Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!

Kaynak:www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

11 Yorum

 1. Gizem diyor ki:

  Öğrenci nasıl öğretmenden ders alıp da bilgileniyor/öğreniyorsa hayat da bize hep ders versin tecrübelenelim öğrenelim diye. Şu hayatta ağlarsın da gülersin de acı tatlı geçer sen kendini bozma yeter. İnsanlara, paraya tapma Allah’a kulluk et sadece. O yolumuzu açandır da kapatandır da.

 2. hayat diyor ki:

  merhaba benim problemim eşimle, bir yıldır evliyiz öncesinde 7 yıllık birlikteliğimiz var eşim hiçbir zaman hiçbir konuda yanımda olmuyor özellikle ailesiyle olan konuda ailesiyle bir olup beni çekiştiriyor artık dayanamıyorum kocamın varlığını hissedemiyorum ne yapmalıyım çıkış bulamıyorum sürekli beni babamın evine geri göndermekle tehdit ediyo bazen de şiddet uyguluyo. Yardımınıza ihtiyacım varrrrrr.

 3. pakize diyor ki:

  Bu hayatta her ne zorlukla karşılaşırsan karşılaş asla vazgeçme çünkü iyi günde yanında olan dostların bir bakarsın karşında durur. düşme

 4. safa diyor ki:

  huylu huyundan vazgeçmez,ömür boyu paylaşım olmayacak ya kabullenip o şekilde mutlu olacaksınız yada yol yakınken…..

Yorum Yapın