Zorluklarla Mücadelede Etkili Dokuz Adım

BİREYSEL DANIŞMANLIK | | 04 Ocak, 2013 | 43.584 kere okundu

Hayat zıtlıkların bir arada yaşandığı tiyatro sahnesi gibidir. Bu sahnede oyun kimi zaman kolaylık, genişlik ve sevinç içinde, kimi zaman da zorluk, hüzün ve darlık içinde oynanır. Oyuncular hep kolay olanı oynamak ister ama hayat sahnesi buna müsaade etmez. Çünkü bu oyunun ayrılmaz bir parçası da zorluklardır.
Hayat oyununun, zorlu sahnelerini kolay oynayabilmek için zorluklarla mücadelede etkili olan dokuz adımı sizlerle paylaşıyoruz:

1.Kendi gücünü keşfetme
Zorlukları yenmede ve engelleri aşmada asıl güç, kişinin kendisinde saklıdır. Bu gücün farkına varmayanlar hayatta başarılı olamazlar. Kendi gücünün farkına varamayanlar, kendinden dahi korkan cesaretsiz kişilerdir. Böyle kimseler asla başarılı olamazlar ve insanların en mutsuzlarını çoğunlukla bu tipler oluşturur.

2.Korkusuzca ilerleme
İnsanın kendisini yersiz kaygı ve kuşkuların esiri olmaktan kurtarması başarı için ön koşuldur.

3.Zorlukların değerli olduğunu düşünme
Hayat sonsuz zorluklarla mücadeleden ibarettir. Mücadeleden yıldığınız an yaşamanız biter. İnsana her türlü zorlukla mücadele etme gücünün verildiği unutulmamalıdır.

4.Bilgi ile gücünü arttırma
Zorluklara karşı en etkili silah bilgidir. Bilgi, hayat mücadelesinde bizim, en büyük, en sağlam silahımızdır. Bu kalkanı terk ettiğimiz gün derhal yenilir ve yok oluruz!

5.Zamanında karar verme, işleri zamanında yapma
Gecikmiş karar kaybettirir. Yerinde ve zamanında karar vermeyen bir kişi, karşılaştığı fırsatların beklediği fırsatlar olduğunun farkına varamaz. Hayatında bir daha bekli de karşılaşamayacağı önemli fırsatları kaçırır. Bir düşünür şöyle der: ‘Zor işler zamanında yapmamız gerekip de yapamadığımız kolay işlerin birikmesi ile oluşur.

6.Her şeye rağmen sabretme
Zorluklarla mücadelede en iyi zırh sabırdır. Bu zırhı kuşanmış insanın aşamayacağı engel yoktur. Zirveye ulaşmış bütün insanların görünmez zırhının sabır olduğunu unutmayın.

7.Bir bilene sor prensibi
Zorlukları yenmenin birçok yolu vardır. En kestirme olanı ise, bir bilene sorma prensibidir.

8.Yaşadıklarından ders alma
Yaşadıkları sıkıntıları doğru anlayan ve onlardan ders çıkaran kimseler, aynı zorlukları ve benzer sıkıntıları bir daha yaşamazlar.

9.Ümidini devamlı canlı tutmak
Gecenin ardından gündüz nasıl doğuyorsa, unutulmamalıdır ki, her zorluğun ardından pek çok güzellikler ve kolaylıklar vardır. Her halde/durumda ümit içinde olmayı Üstad Necip Fazıl şöyle dile getirir:

Mehmed’im sevinin, başlar yüksekte
Ölsek de sevinin, eve dönsek de
Sanma bu tekerlek kalır tümsekte
Yarın elbet bizim, elbet bizimdir
Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!

Kaynak:www.ailedanismanim.com

Paylaşmak Güzeldir

11 Yorum

 1. fehmi diyor ki:

  Merhabalar arkadaşlar benim sıkıntım biraz buyuk 1.5 ay once nisanlandim 2 sonra evlenicem esim beni cok seviyor bunu farkettiriyorda yalniz bu aralar biraz sitresli tartistigimiz konuda esime ben diyorum ki ikimiz herseyimizi sorunlarimi paylasmamiz lazim konusarak sorunlari cozeriz diyorum ama bana soylemiyo kendi cozmeye calisiyo kimseyle paylasmiyo ben boyleyim sana da solemek anlatmak zorunda degilim diyor bu konu cok uzuyo beni napmam lazim bu huyundan nasil vazgeciricem fazla uzerine gidipte zitlasmak istemiyorum sonrada bana sen herseyi biliyorsun ben aptalim ya diyo cok zor durumdayim nolur yarim edin Teşekkürler

 2. ailedanismanim diyor ki:

  Evliliklerde huy, karakter uyuşmazlığı olabilir. Fakat birbirinizr olan sevginiz her zorluğu aşacaktır. Siz eşinizle birlikte ailenizin dışında anne-babanız da olsa mutluluğunuzu engelleyecek dış uyaranların tahriklerine kapılmayın. Size düşen saygıda kusur etmemek. Eşinizle birliğinizi hiçbir şekilde bozmayın. Birlikte tüm sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Sitemizdeki sorunuzla ilgili diğer yazıları okumanızı tavsiye ederiz.

 3. tolerant diyor ki:

  merhabalar
  ben 4 senelik evliyim. eşimle birbirimizi çok seviyoruz. eşimin ve ailesinin bazı huyları benim aile yapıma hiç uymuyor. ayrıca çok ciddi kültür farklılıklarımız var. fakat bana göre bunlar konuşulup halledilebilecek yada zamanla aşılabilecek mevzular. fakat benim ailem olaylara bu şekilde bakmıyor. eşimi başından beri hiç sevmediler ve aralarına almadılar. hep arkasından küfür etmeler çekiştirmeler oldu. ben bunlara başta karşı çıktım ama bi süre sonra susmadıklarını görünce yoruldum bıraktım ve onlara mesafeli olmaya başladım. babam birgün dayanamayıp eşime ağzına ne gelirse saydı senden nefret ediyoruz dedi. kızımla boşanmanı istiyorum dedi. bu aralarındaki herşeyi bitirdi. ben hamileyim ve bu gürültü patırtı arasında çok acı çektim. eşim onların bize gelmesini istemiyor. ben giderkende yalnız gidiyorum. her iki tarafada susmalarını söyledim. eşim belki susar ama babam çok zor bir insandır ailemi de eşimide kaybetmek istemiyorum ne yapabilirim..
  teşekürler..

 4. Huzurevi diyor ki:

  nefes aldığımız her an karşımıza mutlaka bir problem veya bir sorun çıkabilir. Bunu bilerek yaşamak zorluklarla mücadelenin ilk adımı olduğunu düşünüyorum

 5. Eyyüp Beyhan diyor ki:

  Yorumunuz için teşekkürler.
  Bu yazı önümüzdeki yazılarımızda ayrıntıları ile anlatacağımız konulara giriş niteliği taşımaktadır.Bu sebeple yazımızı kısa tutmaya çalıştık, ayrıntılara girmedik. Malum bu konularda çok uzun yazılar okuyucu tarafından pek rağbet görmüyor. İlerleyen günlerde sizin de önerdiğiniz gibi, 9 maddenin herbiri için atılması gereken etkili adımları sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

 6. muhammed masum diyor ki:

  Yazınızda oldukça gerekli konulara değinmişsiniz. Ancak ben ne yapmamız gerektiğinden daha çok yapmamız gerekenlerin yollarının anlatmanızı yeğlerdim. Mesela kendi gücümüzü nasıl keşfedecez, içimizdeki korkulardan nasıl kurtulacağız… gibi

 7. EMRE diyor ki:

  Potansiyellerini tam kullanan, kendini gerçeleştirmiş bir birey dahi olsa bilen birileri ile hoş beş etmek…Zorluklar biz insanlar içinse mücadele için ümitleri doğrultmak, uyum sağlamak içinse bilgilenmek…Zorlukların bize öğrettiklerinden ders almak ve kişiliğimizi geliştirmek…Her daim sabredip, Ya Rab diye zikretmek…
  Bir kez daha aydınlandım, Allah razı olsun,sağolun…

Yorum Yapın